Tym newsem zaczynamy spełniać firmowe noworoczne postanowienie. Ustaliliśmy w firmie, że będziemy wydawać aktualizacje w każdy drugi poniedziałek miesiąca. No może oprócz lipca, no bo wiadomo urlopy etc. W drugi poniedziałek stycznia bez zadyszki wrzucamy na serwer aktualizację z świetną funkcją automatycznego naliczania marży i cen sprzedaży oraz nawigacją do siedziby klienta. Przeczytajcie i koniecznie pobierzcie :)

W Nowym Roku prezent dla wszystkich, ale szczególnie dla pana Roberta z Krakowa, który bardzo chciał, aby w MS Multi ceny sprzedaży zmieniały się w zależności od ceny zakupu wg ustalonej marży. No bo przecież kupujemy części, których ceny nie są stałe, a ciągłe pilnowanie ceny sprzedaży i zakupu, zwłaszcza przy kliku tysiącach pozycji na magazynie jest po prostu nie możliwe. Inna przydatna funkcja wynikła z podsłuchanej (niechcący) rozmowy w pewnym serwisie. Technik zapytał: „a jak dojechać do tego klienta?” Dla serwisantów w ciągłej podróży czasami jest to problem. Postanowiliśmy nieco ułatwić im życie.

Zatem, co nowego pojawia się w ten pierwszy, drugi poniedziałek miesiąca tego roku:

 • Ostrzeżenie przed sprzedażą z ceną poniżej zakupu. Program wyświetli ostrzeżenie, jeżeli cena sprzedaży okaże się niższa od ceny zakupu. Oczywiście nie zablokuje takiej sprzedaży, bo sytuacje są różne.
 • Cena sprzedaży może zmieniać się automatycznie po każdym nowym zakupie. Jej wielkość będzie zależna od ustawienia sposobu naliczania w kartotece magazynowej. Można ustawić następujące parametry:
  • stała cena, nie zmienia nigdy,
  • marża kwotowa, do ceny zakupu będzie doliczona kwoty marży,
  • marża procentowa, do ceny zakupu doliczony będzie procent marży,
  • marża kwotowa lub procentowa wg przedziałów cenowych tabeli A,B lub C, do ceny zakupu będzie doliczona marża kwotowa lub procentowa w zależności od ceny zakupu i przedziału cenowego w którym ona się znajdzie.
  Tabela z marżą definiuje jej wielkość w zależności od ceny zakupu. Przykładowo można zdefiniować, że do wszystkich towarów, których cena zakupu jest powyżej 100 zł, ale nie większa niż 200 zł doliczona będzie marża 20%. Dzięki temu będzie można utworzyć progi cenowe, które łatwo i szybko naliczą cenę sprzedaży. Takich różnych tabel będzie można utworzyć trzy zestawy.
 • Dla ułatwienia wyszukiwania lokalizacji klienta, z programu można wywołać mapę z serwisu Targeo.pl lub Google Maps w oparciu o dane adresowe klienta. Funkcja jest dostępna w kontrahentach, urządzeniach, zleceniach i raporcie zleceń otwartych. Wystarczy na pozycji w tabeli kliknąć prawym przyciskiem myszy i z menu Pokaż na mapie wybrać odpowiedni serwis. W przeglądarce internetowej otworzy się mapa z zaznaczonym punktem, do którego łatwo możemy wyznaczyć dojazd. W wersji MS Multi i MS Auto możemy technikowi SMSem wysłać link, który kliknięty na smartfonie spowoduje otwarcie nawigacji i wyznaczenie trasy dojazdu.
 • Dla serwisów urządzeń fiskalnych dodano wydruk Zgłoszenie podatnika. Dostępny jest on w tabeli urządzeń, prawy przycisk myszy i Urządzenia fiskalne / Zgłoszenie podatnika.
Aktualizacja zawiera również szereg innych nie opisanych drobnych zmian, które zostały zgłoszone. Dziękujemy za wszystkie przesłane uwagi i czekamy na kolejne.